تلفن تماس : 82233260

زلزله و اهمیت سواد رسانه ای


20 اردیبهشت 1399 539 بازدید

«زلزله و اهمیت سواد رسانه ای»

انسان زمانه ما در عصر «ارتباطات» زندگی می کند و یکی از مهم ترین عناصر تعیین کننده این عصر؛ «اطلاعات» است. به‌علت اختراع فن آوری های جدید ارتباطی؛ «اطلاعات» در بستر رسانه، تولید شده و در همان مسیر، منتشر می شود. رسانه به خاطر حضور همیشگی و همه جایی خود، نقش جدی و تعیین کننده ای در تغییر یا شکل گیری باورها، عقاید، ارزش ها، هنجارها، رفتارها و در یک کلام در روش زندگی افراد به دست آورده و این یک مسأله غیر قابل انکار است. رسانه ها در برداشت ما از محیط های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی ، جامعه و سایر پدیده ها و نیز قضاوت و رفتار ما نسبت به آن‌ها اثر جدی دارد. همانطور که می دانید سهم مصرف رسانه ای ما هم بالا است و این مسأله از شکل گیری ذائقه جدید فرهنگی در طیف وسیعی از مردم حکایت دارد و در این فضا، منطقی ترین رویکرد، آموزش سواد رسانه ای است.

عنصر نقش آفرین دیگر در عصر ارتباطات؛ «مهارت استفاده از اطلاعات» است که «سواد رسانه ای» به تعبیری این مهارت را دراختیار قرار می دهد. سواد رسانه ای در واقع تنظیم یک رابطه فعال، آگاهانه، منطقی و مبتنی بر هزینه-فایده در فضای رسانه ای است که منجربه مدیریت زمان، انتخاب گزینشی اطلاعات و در پی گرفتن رویکردی منتقدانه از سوی مخاطبان و کاربران در برابر هجوم اطلاعات در این فضا می شود. مسأله فراگیری سواد رسانه ای به قدری جهان گیر شده که بر اساس اعلام یونسکو؛ شخص باسواد، فردی است که دارای ویژگی‌هایی از جمله سواد رسانه ای باشد.

اهمیت سواد رسانه ای در برخی وضعیت های ویژه مثل حوادث طبیعی از جمله زلزله که - در بامداد جمعه، به خاطر وقوع آن در دماوند، مورد توجه خاص قرار گرفت –  با «اطلاعات» و «مهارت استفاده از اطلاعات» رابطه مستقیم دارد؛ بیشتر احساس می شود. کسانی که سواد رسانه ای دارند می دانند که هرگونه آگاهی های فنی و اطلاعیه های درست در مورد زلزله را فقط از رسانه ملی و دیگر منابع رسمی و معتبر دریافت کنند. باسوادان رسانه‌ای می دانند که منابع متفرقه خبری در پیام های خود، ارزش ها و عقیده های خود را گنجانده و به دنبال سوء استفاده و بهره های سیاسی یا تجاری یا هر دو هستند. 

سواد رسانه ای به ما می گوید که از هرگونه تولید اخبار نادرست یا بازنشر هر خبری که منبع رسمی و معتبر ندارد، به شدت پرهیز کنیم؛ چرا که می تواند به ترس، دلهره و دیگر نگرانی ها منجر شده و به آشفتگی این وضعیت ختم شود. سواد رسانه‌ای به ما هشدار می دهد که  افراد مختلف می توانند دریافت های متفاوتی از پیام‌هایی که ما تولید و یا بازنشر می کنیم؛ داشته باشند، بنابراین  افرادی که احساس مسؤولیت اجتماعی دارند؛ خود را موظف به ایجاد و افزایش آرامش در جامعه می دانند. کسانی که بهره کمتری از سواد رسانه ای دارند، به خاطر بی توجهی به اعتبار منابع خبری، به راحتی دستخوش شایعات و اخبار متفرقه شده و آرامش و سلامتی خود را به خطر انداخته و با بازنشر آن، دیگران را هم به زحمت می اندازند. 

با توجه به پیوستگی شکل زندگی انسان با پدیده رسانه، تمهید سیاست ها و برنامه های جدی در مورد فراگیری آموزش سواد رسانه‌ای برای همه افراد جامعه، بسیار ضروری به نظر می رسد. 

 

یادداشتی از

علی محمدی - مدرس دانشگاه

نظرات کاربران 0 نظر