تلفن تماس : 82233260

موفقیت سازمان بهزیستی برای پیشگیری از شیوع کرونا در مراکز نگهداری معلولین


11 خرداد 1399 395 بازدید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین ، رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولین ایران طی بیانیه ای از سخنان و توجه ویژه »آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در خصوص وضعیت افراد دارای معلولیت در همه گیری ویروس کرونا در کشور های مختلف جهان، قدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛ متن بیانیه به این شرح است:

عالیجناب آنتونیو گوترش

دبیر کل سازمان ملل متحد

 از جناب عالی بابت سخنانی که هم زمان با انتشار گزارش سازمان ملل متحد در زمینه واکنش دربرگیرنده معلولیت به کووید-۱۹بیان کردید، ممنون هستیم. شما در سخنان خود به وضعیت ناگوار معلولان که ناشی از بیماری همه گیر کووید-۱۹ در سراسر جهان است، توجه آنی می کنید.

در مقام رؤسای دو سازمان عمده مردم نهاد معلولان در ایران، در نگرانی عمیق شما نسبت به رنجی که این بیماری بر افراد دارای معلولیت تحمیل می کند، سهیم هستیم. بی تردید گزارش شما تاثیر فراوانی بر ارتقای آگاهی در زمانه ای دارد که دولت ها وعموم مردم  با این بیماری  همه گیر دست و پنجه نرم می کنند. این گزارش بازتاب نیازی فوری است که دیپلمات ارشد جهان آن را برجسته کرده است.

باعث بسی تاسف است که این بیماری همه گیر باعث تلفات در میان افراد دارای معلولیت شده است که تناسبی با شمار آنان ندارد. از جوامع مردمی انتظار می‌رود که در روزگار سختی، اهمیت بیشتری به مراقبت از افراد از کار افتاده به خصوص افراد دارای معلولیت بدهند و آنان را  شهروندان درجه دو در نظر نگیرند.

در این حال،  ایران از نظر محافظت از افراد از کار افتاده در خانه های نگهداری عملکرد رضایت بخشی داشته است. اقداماتی که سازمان بهزیستی کشور ایران برای پیشگیری از گسترش کرونا در خانه های نگهداری به اجرا درآورده، تا حد زیادی موفقیت آمیز بوده است، زیرا تلفات در میان افراد از کار افتاده بسیار کمتر از آن چیزی است که در بسیاری از کشورهای دیگر مشاهده می شود. می‌توانید ترتیبی دهید تا آمار رسمی در این زمینه راستی آزمایی شود تا این اقدامات به صورت برنامه های مطلوب به جامعه جهانی پیشنهاد شود.

افزون بر این، با توجه به وضعیت مالی افراد دارای معلولیت و آسیب پذیری شدید آنان، دولت ها باید آگاه شوند و وقتی که واکسن در دسترس قرار گرفت، آنان را در اولویت قرار دهند.

در پایان، ایرانیان دچار آثار تحریم های آمریکا هستند که بر هر جنبه زندگی در این کشور اثر گذاشته و بیشترین دشواری را برای افراد دارای معلولیت به همراه داشته است. عرضه تجهیزات توانبخشی و پزشکی با کمبود مواجه و این لوازم به قدری گران شده است که بسیاری افراد استطاعت خرید آن را ندارند. جامعه بین المللی باید از این بی عدالتی فاحش، آگاه و خواستار رفع تحریم ها شود.

بار دیگر از اظهارات روشنگر و موثر و حمایت جناب عالی از افراد دارای معلولیت تشکر می کنیم.

علی همت محمود نژاد

رییس انجمن دفاع از حقوق معلولین ایران

نظرات کاربران 0 نظر