تلفن تماس : 82233260

نگرش ایرانیان پیرامون علل مصرف مواد مخدر


10 خرداد 1399 549 بازدید دانلود فایل پیوست

در مطالعه ای که در رابطه با نگرش ایرانیان به مصرف مواد مخدر انجام شده است، ۲۱ علت مختلف برای سوءمصرف مواد از جانب شرکت‌کنندگان اعلام گردیده که شامل :علل فردی ، محیط اجتماعی خرد، محیط اجتماعی کلان و عوامل غیراجتماعی می‌باشد. مهم‌ترین علت از نظر شرکت کنندگان ، دوستان ناباب می‌باشد و پس از آن به‌ترتیب ، وجود خانواده ی معتاد (۸۲٪)،محل زندگی آلوده (۸۰٪)، بیکاری(۷۷٪) و طلاق (۶۷٪) از عوامل مهم محسوب می‌شوند.

همانطور که مشاهده شد ، بیشتر شرکت کنندگان ، مهم ترین عوامل را ، عوامل اجتماعی میدانند! اما چرا؟

طبق نظرسنجی مردمی ،بسیاری از افراد ، دسترسی آسان به مواد مخدر را مهم دانسته وعده ای دیگراعتقادشان براین است که ، بیکاری از عواملی است که در آینده می تواند سبب روی آوردن افراد به اعتیاد شود.

اما به عقیده اکثر پژوهشگران ، هیچگاه نمی‌توان تنها یک عامل را به عنوان عامل اصلی مصرف مواد نام برد و در بیشتر موارد ، عوامل مختلفی دخالت دارند . از آن جایی که شرکت‌کنندگان ، عوامل اجتماعی را مهم‌تر می‌دانستند ، شایان ذکر است که اهمیت عوامل فردی را نیز ، بررسی کنیم .

متغیر های خود کنترلی، نگرش‌ها نسبت به مصرف مواد مخدر، توانمندی‌های اجتماعی ، پیوند با خانواده، پیوند دانش آموز با مدرسه، نگرش والدین به سوءمصرف در بین دانش آموزان ، توانایی نه گفتن و هم چنین کنجکاوی و تمایل به تجربه کردن ، ازجمله عوامل فردی مهم و اثرگذار هستند .

به عنوان مثال خود کنترلی بالا با مصرف پایین مواد وعملکرد تحصیلی بالا و خود کنترلی پایین ، با مصرف و گرایش بیشتر به سمت مواد رابطه دارد.

هم چنین به نظر می‌رسد افزایش آگاهی‌های والدین از مواد مخدر و علائم مصرف آن ، نظارت مناسب بر فرزندان به خصوص در سنین نوجوانی ، حمایت جامعه و خانواده از معتادان ؛ از عوامل مؤثر در پیشگیری و کنترل مواد به‌شمار بیاید.

عوامل مهم دیگری مانند عدم وجود شرایط اجتماعی غنی ، حضور فرد مصرف‌کننده در بین اعضای خانواده و یا حتی محل زندگی ، وضعیت اقتصادی نامساعد خانواده وعدم وجود تفریح مفید برای نوجوانان و جوانان ، گرایش به مصرف مواد را بالاتر می‌برند. بنابراین عوامل فردی نیز در کنارعوامل میان فردی ، می‌توانند تاثیر بسزایی دراین پدیده داشته باشند.

زمانی‌که آگاهی‌های لازم ، در رابطه با مصرف مواد ، در افراد ارتقا یابد ،نگرش آنها نسبت به مصرف مواد منفی‌‌تر شده و رفته‌رفته ، میزان خودکنترلی در آنان به نسبت دیگر افراد ، بالاتر می‌رود و بدین‌گونه ،از پیوند‌های اجتماعی خوبی نیز برخوردار می‌گردند. درنتیجه احتمال مصرف و گرایش به مواد مخدر در این افراد ، کمتر ازدیگر افراد می‌شود.آموزش‌ها و مهارت‌های لازم ، می‌توانند از سنین پایین‌تر، در خانواده ، شروع شده و در مدرسه نیزادامه یابد.

هدف از این گونه آموزش‌ها ، پیشگیری در سطح فردی است ، چرا که عوامل اجتماعی همیشه قابل کنترل نیستند . 

 

منابع 

_نگرش مردم به سوء مصرف مواد مخدر در کشور ،. حجتی کرمانی،سوده،. زکریایی محمد علی،. حاجلی، علی .، ۱۳۸۹

_بررسی علل مصرف مواد مخدر در جوانان با استفاده از روش نمونه گیری نهان .، رحمانی، خالد.، عزت پور، عمادالدین.۱۳۹۵

_بررسی عوامل فردی خطرساز در سو مصرف مواد مخدر در میان دانش آموزان در معرض خطر دوره متوسطه ، خادمی اشکذری ، ملوک.

 

گردآورنده :مهلا فرخزاد

نظرات کاربران 0 نظر