تلفن تماس : 82233260

یک سخنرانی مسئولانه در باب اعتیاد و باقی قضایا


11 اسفند 1396 352 بازدید

خدمت شما مردم عزیز و نجیب و فهیم و گل و دوست‌داشتنی و خوب سلام عرض می‌کنم. اول عرایضم باید بگویم که شما مردم همه چیز ما مسئولانید. ای جان ما به فدای شما مردم! ای به قربان شما مردم!

اما همه ما می‌دانیم که اعتیاد یک بلای خانمان‌سوز در جامعه است. شما توجه بفرمایید که ما به عنوان یکی از مسئولان، بسیار نگران و ناراحتیم. ما دلسوزانه دائماً داریم فریاد می‌زنیم، تا کسی پاسخ‌گو باشد و پاسخی برسد. اما هیچ کس پاسخ‌گو نیست... بله همین الان دوستان اسپانسر برنامه یک یادداشت به من دادند که بگویم: علاوه بر اینکه هیچ‌کس پاسخ‌گو نیست، هیچ‌کس هم تنها نیست.

بله. عرض می‌کردیم که ای مردم فهمیده! ای مردم نجیب! ای مردم خوب! ما مسئولان نگران امر اعتیاد در جامعه هستیم. من از شما سوال می‌کنم: چرا بعضی‌ها باید بروند توی جوب آب بخوابند؟ من از شما سوال می‌کنم! چرا کسی پاسخ‌گو نیست؟ اصلا چه کسی باید پاسخ‌گو باشد؟ فقط ما؟ فقط مسئولان باید پاسخ‌گو باشند؟ چرا شما مردم عزیز و فهیم و غیور در زمینه محو اعتیاد در جامعه کاری نمی‌کنید؟ با حلوا حلوا کردن که دهان شیرین نمی‌شود. چرا هیچ اقدام جامعی به عمل نمی‌آورید؟ مگر شما مردم نیستید؟ مگر ما مسئولان صبح تا شب از شما مردم تعریف و تمجید نمی‌کنیم؟ مگر نمی‌گوییم که شما نجیب و خوب و فهمیده‌اید؟ خب اصلاً چرا بعضی از شما که این‌قدر گل و نازنینید، می‌روید معتاد می‌شوید؟ چرا شماهایی که فهیم‌تر و نجیب‌ترید، جلوی آن یکی‌ها را نمی‌گیرید؟ چشم امید ما مسئولان به شما مردم است. چرا کاری نمی‌کنید؟ مگر ما مسئولان جز یک ذره بودجه‌ (که همیشه خدا کم است) و یک تعدادی کارمند و یک قطار خودروی ناوگان حمل و نقل و یک شهر ساختمان اداری، چه داریم؟ مگر ما می‌توانیم بدون مشارکت شما عزیزان، کاری بکنیم؟

سخنران لحظه‌ای سکوت می‌کند و با خوشحالی می‌گوید: عجب حرف پر مغزی زدیم ها! خودمان هم خوش‌مان آمد. واقعا هرمشکلی در جامعه با همت عالی و متعالی همه مردم عزیز قابل برطرف کردن است.

چرا بعضی‌ها فکر می‌کنند مسئولان آدم فضایی هستند و باید مثل سوپرمن به تنهایی همه کارها را خودشان انجام بدهند؟ این چیزها فقط برای فیلم‌هاست. فقط زمانی می‌توانیم به نتیجه برسیم که همه ما یک‌دل و یک‌صدا و هم‌زبان باشیم.

به هر حال ما فکر می‌کنیم تلاش‌های زیادی در این زمینه انجام داده‌ایم و تلاش‌های ما اصلاً قابل مقایسه با رقبای‌مان نیست.

ما خودمان این بلای خانمان‌سوز را از نزدیک با گوشت و پوست‌مان لمس کرده‌ایم. البته خیلی هم از نزدیک نبوده‌ ها! ما با همین چشمان خودمان از پشت شاسی‌بلند دیدیم که همین معتادان... .

ببخشید، دوستان یادداشت داده‌اند که سیاه‌نمایی نکنیم و همه مشاهدات‌مان را نگوییم، بلکه شما مردم عزیز خودتان خجالت بکشید و ریشه اعتیاد را از شهرمان محو کنید!

ما از همین تریبون اعلام می‌کنیم که خیلی از این بلای خانمان‌سوز ناراحتیم وهشدار می‌دهیم. ما بارها هشدار داده‌ایم و هیچ کس مثل ما نمی‌تواند هشدار بدهد. من از همین‌جا به رقبای خودم در جناح مقابل هم هشدار می‌دهم.

معلوم است که همه مردم جناح ما را دوست دارند. اصلاً ما هر جا می‌رویم مردمی را می‌بینیم که ما را و جناح ما را می‌خواهند. شما ملاحظه بفرمایید؛ توی همین گردهمایی جناحی ما، اصلاً کسی طرفدار آن ورکی هست؟ خب نیست... .

ما از همین‌جا اعلام می‌کنیم که وای به آن روزی که ما بخواهیم افشاگری کنیم. یعنی افشاگری می‌کنیم ‌ها! یک‌ جوری افشاگری می‌کنیم که جگر همه مردم عزیز حال بیاید!

ای رقبای محترم جناح مقابل! بگذریم. امروز کلی افشاگری کردیم. به هر حال از همه این نکاتی که اعلام کردیم نتیجه می‌گیریم که باید به ما رای بدهید، تا ما بتوانیم هشدار بدهیم و ریشه این معضل را از ریشه بزنیم و هیچ کس مثل ما نمی‌تواند ریشه معضلی را ریشه‌ای بزند.

نتیجه اخلاقی نگارنده:

هر چند هر نامزد انتخاباتی تلاش می‌کند که بگوید من آنم که رستم بود پهلوان و هیچ وقت هم نمی‌گوید ماست من ترش است، اما از حق نگذریم، جدای اینکه نامزد انتخابات در تعریف از خود کم نگذاشت، حرفی زد که باید آن را با طلا نوشت؛ یک دست صدا ندارد. برای داشتن جامعه‌ای بدون دود و اعتیاد همه ما باید آستین همت را بالا بزنیم.

 عبدالله مقدمی

شاعر، نویسنده و طنزپرداز

 

نظرات کاربران 0 نظر