۴ میلیون مصرف کننده مستمر و تفننی موادمخدر در کشور


13 دی 1399 144 بازدید

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یاریگران زندگی به نقل از ایسنا ، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: موادمخدر آسیبی است که همه کشور را مستقیم و غیرمستقیم درگیر خود کرده است و امروز بالغ بر ۴ میلیون نفر در کشور مصرف‌کننده مستمر و تفننی موادمخدر هستند.

تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان ستاد مبارزه با موادمخدر و سازمان نظام پزشکی ایران با هدف کاهش نرخ بروز و شیوع اعتیاد در کشور در قالب ارتقاء سطح دانش پزشکی اعتیاد و حمایت از حقوق بیماران (معتادان) با اجرای برنامه‌های پیشگیری، درمان، بازتوانی و کاهش آسیب اعتیاد به مدت دو سال امضا شد.

 دبیرکل ستاد مواد مخدر در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: موادمخدر آسیبی است که همه کشور را مستقیم و غیرمستقیم درگیر خود کرده است و امروز بالغ بر ۴ میلیون نفر در کشور مصرف‌کننده مستمر و تفننی موادمخدر هستند.

سردار دکتر اسکندر مؤمنی گفت : ۴۰ درصد زندانیان زندان‌های کشور به‌صورت مستقیم و ۳۰ درصد به‌طور غیرمستقیم مرتبط با جرائم موادمخدر هستند و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق، جرائم خشن، سرقت‌ها و... ریشه در معضل موادمخدر دارد.

وی افزود: برای حل معضل اجتماعی موادمخدر، باید از ظرفیت‌ گروه‌های مرجع به‌ویژه جامعه پزشکی استفاده کرد تا با یاری یکدیگر، این امر ساماندهی شود.

دبیرکل ستاد تأکید کرد اینکه مردم کشورمان به جامعه پزشکی احترام می‌گذارند و اعتماد دارند، گفت: جامعه پزشکی ایران، سرمایه اجتماعی بسیاری بزرگی است که در دنیا حرف برای گفتن دارد و اگر تا دهه ۷۰ پزشکانی از کشورهای همسایه در کشورمان بودند اما افتخار جمهوری اسلامی است که امروز نه تنها در این امر خودکفا شده بلکه پزشکان ایرانی در سراسر دنیا مشغول خدمت‌رسانی هستند و کمبودی در دانش پزشکی ندارد.

ایشان در ادامه استفاده از شیوه‌های نوین درمان، آموزش، کاهش آسیب و پیشگیری از اعتیاد را از محورهای مهم این تفاهم‌نامه خواند و بیان کرد: سازمان نظام پزشکی حدود ۳۰۰ هزار عضو دارد که می‌توان از این فرصت در زمان مراجعه بیماران به پزشکان چه در حین انتظار ویزیت و چه وقت ملاقات با پزشک، در خصوص ارائه آموزش‌های پیشگیری از اعتیاد و مضرات انواع موادمخدر استفاده کرد.

دبیرکل ستاد در پایان اظهار امیدواری کرد که امضای این تفاهم‌نامه مقدمه‌ای برای راهی بزرگ باشد تا با استفاده از ظرفیت جامعه پزشکی از بازگشت مجدد افرادی که به بهبودی رسیده‌اند، جلوگیری کرد.

همچنین دکتر محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی در این مراسم گفت: با این تفاهم‌نامه در حوزه‌های پیشگیری از اعتیاد و کاهش آسیب قدم‌های خوبی برداشته می‌شود و با تمام توان پزشکی، در حوزه درمان اعتیاد اقدام خواهیم کرد.

وی افزود: سازمان نظام پزشکی با حدود ۳۰۰ هزار عضو ظرفیت مناسبی است که اگر این سرمایه اجتماعی به کار گرفته شود در سه حوزه جامعه پزشکی، عموم مردم و درمانگران اعتیاد می‌توان وارد شد و فعالیت‌های پیشگیرانه را ارائه کرد. ظفرقندی یادآور شد: استفاده از ظرفیت انجمن‌های علمی نیز در این حوزه تاثیرگذار است که می‌توان از آن استفاده کرد؛ لذا امیدواریم بتوانیم وظیفه خود را در مقابل این معضل ملی انجام دهیم‌.

گفتنی است؛ این تفاهم‌نامه در ۸ ماده تنظیم شده که به امضای دکتر اسکندر مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر و دکتر محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی رسید.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ همچنین «همکاری و مشارکت در تهیه و تدوین محتوای آموزشی استاندارد براساس قوانین، آئین‌نامه‌ها و دسـتورالعمل‌هـای اجرایـی، اسناد راهبردی، طرح و برنامه‌های مرتبط با پیشگیری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد»، «همکاری و هم‌افزایی در برگزاری دوره‌های آموزشی کاهش تقاضای موادمخدر و روان‌گردان ویژه پزشکان»، «همکاری و مشارکت در برگزاری همایش‌ها، جشنواره‌های علمی و آموزش‌های تخصصی در سطح ملی و منطقه‌ای ویژه درمانگران و عموم مردم»، «همکاری و مشارکت در جهت افزایش آگاهی عمومی با اولویت بهره‌برداری از فضای مجازی در راستای کاهش تقاضای موادمخدر و روان‌گردان‌ها» و «همکاری در برگزاری رویدادهای کمک نوآور (استارت‌آپ) کارآفرینی اجتماعی با محوریت کاهش تقاضای موادمخدر و روان‌گردان‌ها» از اهم مفاد این تفاهم‌نامه می‌باشد.

 

 

نظرات کاربران 0 نظر